Niezależnie od tego, czy znajduje się w osobnym pomieszczeniu, jest wyodrębnioną strefą w pokoju dziennym lub ma swoje miejsce na otwartej przestrzeni obok kuchni i salonu, w jadalni zawsze znajduje się stół. Czasem jest on mały, a innym razem większy, nie tylko prostokątny, ale także okrągły, a nawet o nieregularnych kształtach. Pełni on funkcję przede wszystkim praktyczną, a więc powinien zapewniać wygodę i komfort osobom przy nim zasiadającym. Jest jednocześnie elementem wyposażenia wnętrza, w jadalni tym głównym, więc jego wzór, kolor i materiał, nie powinny odgrywać drugoplanowej roli.
Kształt stołu, a bryła pomieszczenia
Przez długi czas w jadalniach dominowały stoły prostokątne. Okrągłe z kolei kojarzą się z odległymi czasami, kiedy na otwartej, dużej przestrzeni można było sobie pozwolić na taki mebel. Już to wskazuje bezpośrednio na zasady, jakimi powinieneś kierować się przy wyborze kształtu stołu jadalnianego.
Prostokątny stół jest zdecydowanie najbardziej praktyczny. To bezpieczny wybór, dobrze sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Świetnie prezentuje się przy ścianie i w centralnej części jadalni. Większość pomieszczeń ma kształt prostokąta, więc ten stół można uznać za uniwersalny i ponadczasowy. Są jednak osoby, które dostrzegają jego jedną podstawową wadę. Osoby siedzące przy krótszych bokach, naprzeciwko siebie przy większej odległości nie mogą prowadzić ze sobą swobodnej rozmowy. To kłopot pojawiający się przy stołach o wyjątkowo dużej długości.
Alternatywą jest stół okrągły, którego jednak wiele osób unika ze względu na jego problemy z ustawnością. Zajmuje on więcej miejsca niż stół prostokątny przy podobnej powierzchni blatu. Poza tym dla estetycznego wyglądu wnętrza powinno się go ustawiać w centralnej części pomieszczenia. Nie najlepiej prezentuje się, stojąc przy ścianie. Wybierz stół okrągły, jeśli powierzchnia Twojej jadalni jest na tyle duża, że swobodnie możesz mebel ustawić w centrum. Jego zaletą jest też to, że wszyscy znajdują się przy nim w takiej samej odległości od środka, co ułatwia rozmowy i komunikację.
Odpowiednia wielkość stołu dla komfortu i wygody
Stół przeznaczony jest do spożywania posiłków. Kojarzy się również z przyjemnym, rodzinnym czasem, kiedy wszyscy bliscy są razem. Każdy więc powinien mieć przy nim swoje wygodne miejsce. Wybierając wielkość stołu, zastanów się, ile osób będzie z niego korzystało na co dzień, a także jak często i w jakiej ilości przyjmujesz gości. Wielkość stołu powinna odpowiadać maksymalnej liczbie jego użytkowników.
Jeśli chodzi o stół prostokątny, to przyjmuje się jego następującą długość:
120 cm dla 4 osób
180 cm dla 6 osób
240 cm dla 8 osób
300 cm dla 10 osób
W przypadku stołu okrągłego jego średnica powinna wynosić:
80 cm dla 4 osób
120 cm dla 6 osób
160 cm dla 8 osób
200 cm dla 10 osób
Wynika to z konieczności przeznaczenia dla każdej z osób przynajmniej 60 cm długości stołu. Pomiędzy siedzącymi obok siebie osobami należy zachować odstęp co najmniej 20 cm. Warto jeszcze przy wyborze wielkości stołu jadalnianego uwzględnić wolną przestrzeń od ściany, która powinna wynosić minimum 70-80 cm.
A co jeśli Twoja jadalnia jest stosunkowo mała i na co dzień nie najlepiej będzie funkcjonował w niej duży stół? Wtedy wybierz model rozkładany. Jest bardzo praktyczny, po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, a kiedy to konieczne, rozkładasz go dla większej liczby osób.
Harmonijne wnętrze, czyli estetyka stołu do jadalni
Obok kwestii praktycznych przy wyborze stołu jadalnianego uwzględnij również aspekt wizualny, który bardzo często jest związany z trwałością mebla. Od wieków za najbardziej solidne i jednocześnie najbardziej uniwersalne pod względem estetyki uznaje się stoły drewniane…i słusznie. Wykonane są z naturalnego materiału o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Drewniane stoły są niezwykle stabilne, ale przy tym stosunkowo ciężkie. Docenia się je za unikalny i autentyczny wygląd, każdy kawałek drewna ma przecież inne usłojenie. Takie stoły pięknie prezentują się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych i industrialnych. Coraz częściej wykorzystuje się je ponadto w nowoczesnych aranżacjach, aby ocieplić całą stylistykę.
Wciąż jednak najczęściej wybierane są stoły z blatem laminowanym. Powstaje on z płyty wiórowej lub MDF. Wizualnie może nawiązywać do naturalnego drewna, chociaż tak naprawdę blat laminowany może być w dowolnym kolorze i wzorze. Takie stoły są na pewno lekkie, więc bardziej mobilne niż stoły drewniane. Jednocześnie są on nich mniej trwałe i bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
W nowoczesnych aranżacjach pojawiają się ponadto stoły z blatem szklanym. Na pewno nie można im odmówić elegancji i szyku. Szkło jest też materiałem, który optycznie powiększa małe pomieszczenia. O taki stół trzeba jednak odpowiednio dbać, ponieważ widoczne są na nim każde zabrudzenia, jak odciski palców, smugi i pozostałości po jedzeniu. Pomimo, że blaty wykonuje się ze szkła hartowanego, istnieje ryzyko ich stłuczenia. Z tego powodu z takiego rozwiązania rezygnują m.in. rodzice małych dzieci.
Funkcjonalność uzależniona od podstawy stołu
Blat stołu wsparty jest na podstawie, która kojarzy się większości z czterema nogami umieszczonymi przy wszystkich czterech rogach. To najprostszy model stołu i najbardziej praktyczny. Jeśli chodzi o oryginalny wygląd stołu, to na pewno sprzyjają temu nogi ustawione pod znaczącym kątem. Mebel nabiera wtedy dynamicznego wyglądu. Innym rozwiązaniem są płozy ustawione wzdłuż krótszych boków. Są one charakterystyczne dla industrialnych stołów z drewnianym blatem oraz metalową, czarną podstawą. Problemem może się jednak okazać mała ilość miejsca na nogi dla osób siedzących przy krótszych bokach. Jeszcze innym rodzajem mebla jest stół z podstawą w postaci kolumny. To jedna, stosunkowo szeroka noga przymocowana w centralnym obszarze stołu. Całość wygląda bardzo efektownie, każdy ma też wystarczająco dużo miejsca na nogi i tym samym odpowiednią swobodę ruchów. Takie rozwiązanie nie sprawdza się jednak przy stołach rozkładanych i o zbyt dużej powierzchni blatu. Im stół jest większy, tym szersza powinna być kolumna, aby mebel zachował stabilność.
Nie istnieje jadalnia bez stołu, właściwie często jest tak, że to jedyny mebel w tym pomieszczeniu, którymi towarzyszą jeszcze krzesła. Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie stół pasuje kształtem i wielkością do bryły pomieszczenia, czy pomieści odpowiednią liczbę osób i pasuje wizualnie do wnętrza. To tylko, albo aż tyle.
Kommentare