top of page
Marika Kafar

Architekt wnętrz radzi, jaka podłoga do zadań specjalnych. Podłoga w łazience

Wilgoć, wszechobecna woda, skraplająca się para wodna, stosunkowo wysoka temperatura, wysokie ryzyko zabrudzenia…trzeba przyznać, że w łazience panują niekoniecznie sprzyjające wszystkim materiałom warunki. Wymagania są duże, którym jednak niektóre pokrycia podłogowe są w stanie odpowiednio sprostać. Które staną na wysokości zadania? Jaka podłoga w łazience dobrze zniesie to wyzwanie środowiskowe i nie będzie wymagała remontu już po kilku miesiącach, a nawet latach?



Płytki ceramiczne oczywistym wyborem


Nie trzeba do nich nikogo przekonywać, jeśli oczywiście chodzi o podłogę czy ściany w łazience. Płytki ceramiczne w tym pomieszczeniu pojawiają się najczęściej, w dodatku już od dłuższego czasu. Można nawet podejrzewać, że powstały właśnie specjalnie do łazienek, ponieważ świetnie sobie radzą w tych trudnych warunkach.




Płytki ceramiczne są odporne na wodę, mogą mieć z nią nawet bezpośredni kontakt i nie ma ryzyka, że zmienią swój kształt, kolor czy po prostu odczepią się od podłoża. Nie przepuszczają również wody, która nie przedostaje się do podłoża, które może nasiąknąć, w ten sposób przecież rozwija się wilgoć w pomieszczeniu. Płytki ceramiczne bez obaw można układać pod prysznicem, na podłodze i ścianach, a także przy wannie. Łatwo się je też czyści, brud (w większości przypadków) nie wnika w ich strukturę. Wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką, ewentualnie z dodatkiem delikatnego detergentu. Należy jednak uważać na płytki o powierzchni strukturalnej. W zagłębieniach może osadzać się brud, który później trudniej jest usunąć.



Naturalnie drewno do łazienki. Są jednak pewne obawy…


W tym przypadku wybór nie jest już tak oczywisty. Przez długi czas unikano drewna w łazience z bardzo prostego powodu – jest ono wrażliwe na wodę, szybko nasiąka i tym samym niszczeje. Od pewnego czasu możemy jednak obserwować, jak drewno odważnie wkrada się do łazienek i czuje się tam naprawdę dobrze. Występuje nie tylko na meblach i blatach, ale właśnie też na podłodze.



Nie każdy gatunek drewna i nie każdy jego rodzaj nadaje się jednak do pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności powietrza. Tak naprawdę jedynym słusznym wyborem będzie drewno egzotyczne, jak np. iroko czy teak. Ponadto powinny być to lite deski charakteryzujące się niewielkim współczynnikiem skurczu, a przy tym dużą stabilnością. Alternatywą dla gatunków egzotycznych jest drewno rodzime, ale konieczne poddane procesowi termizowania. Dzięki niemu zwiększa się jego wytrzymałość. Niezależnie jednak od gatunku drewna, musi być ono zabezpieczone olejem lub lakierem. Należy go unikać w strefie mokrej, a więc pod prysznicem i przy wannie.



Beton, czyli łazienka na surowo


Bardzo polubiliśmy styl industrialny. Zauroczył nas swoim klimatem, nastrojowością, ale też nietypową surowości. Wraz z rozwojem sympatii do industrializmu wzrastało zainteresowanie naturalnym betonem. Pojawia się on coraz częściej we wnętrzach, również w łazience. Przez długi czas ukrywano go pod elementami wykończenia podłóg i ścian, dzisiaj się z dumą go eksponuje. Beton odnalazł woje miejsce także w łazience, gdzie pojawia się w towarzystwie drewnianych mebli, metalowych dekoracji i płytek ceramicznych imitujących cegłę.



Beton musi jednak zostać odpowiednio przystosowany do warunków panujących w łazience. Z natury jest trwały i wytrzymały, jednak wykazuje zdolność do nasiąkania wodą. Aby jednak pozbawić go tej właściwości, jest polerowany, a następnie należy poddawać go regularnej impregnacji. Im większa jest jego porowatość, tym większe ryzyko nasiąkania wodą, ale również trudniej jest beton wyczyścić i usunąć z niego dokładnie wszystkie zabrudzenia.



Nowoczesna panele winylowe – to może się udać


Technologia nie zwalnia tempa, możemy nawet mieć wrażenie, że nad nią nie nadążamy, ale architekci wnętrz trzymają rękę na pulsie i wiedzą, co nowego w trendach piszczy. Panele winylowe pojawiły się jako alternatywa dla klasycznych paneli laminowanych, czyli tych, które od wielu lat znajdują się w naszych sypialniach i salonach. Są od nich zdecydowanie trwalsze, odporniejsze na zarysowania, odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Mają też właściwości antystatyczne, więc nie przyciągają kurzu, co oznacza, że są przyjazne alergikom. Przy okazji są również odporne na wilgoć i wodę, więc dlaczego nie wykorzystać ich w łazience…



Panele winylowe idealnie odwzorowują drewno. Do złudzenia przypominają to naturalne, będąc jednocześnie ich tańszą alternatywą. Mogą ponadto imitować kamień i beton. Wybierając je do łazienki, nie układamy ich w strefie kąpielowej. Pomimo ich odporności na wodę, nie powinny mieć z nią zbyt długiego kontaktu.

Podłoga w łazience powinna być trwała, odporna na wodę, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a także łatwa w czyszczeniu. Nie oznacza to, że trzeba ograniczać się tylko do płytek ceramicznych, chociaż imponująca ilość dekorów sprawia, że wciąż pozostają pierwszym wyborem do łazienki. Rozważając jednak inne opcje, nie zapominaj o betonie, panelach winylowych i drewnie.


Commentaires


bottom of page