top of page

Architekt wnętrz radzi, jak dopasować zastawę stołową do wnętrza?

Krzesła pasujące do stołu, a cały zestaw do wystroju salonu czy jadalni to nie koniec aranżacji kącika jadalnianego. Może na co dzień nie nakrywamy do stołu tak wykwintnie jak wtedy, kiedy przyjmujemy gości, to jednak nierzadko chcemy zaimponować znajomym pięknie zaaranżowanym stołem. Architekt wnętrz potrafi nie tylko stworzyć modne i funkcjonalne wnętrze, ale również uczynić pozornie zwykły stół wyjątkowym, doradzając, jaka zastawa stołowa i dekoracje sprawdzą się w konkretnym stylu wnętrzarskim.Zacznijmy od podstaw. Obrus to nie jest jedyna opcja

Biały nadaje elegancji, sprawia wrażenie, że stół został nakryty na jakąś ważną okazję. Jednocześnie jest uniwersalnym rozwiązaniem, chociaż jak wiadomo, klasyka broni się sama. Nie każdy jednak jest fanem białego obrusu z powodu widocznych na nim nawet najmniejszych zabrudzeń. Im staramy się być bardziej ostrożni, tym szybciej rozlejemy kawę, czerwone wino czy też sos pieczeniowy.

Po pierwsze każdy dekorator wnętrz ma wiele alternatyw dla białego obrusu. Jeśli już się decydujemy na jakikolwiek, to może on nawiązywać np. do innych tekstyliów we wnętrzu, być w kolorze zasłon, sofy w salonie czy też dekoracyjnych poduszek. Potraktujmy go jako element całej aranżacji, a nie tylko stołu.

Po drugie obrus nie jest konieczny, szczególnie jeśli możemy pochwalić się pięknym stołem drewnianym z widocznym usłojeniem, szklanym, bądź z blatem kamiennym. Już sam w sobie jest dekoracją. Wystarczy jego charakter podkreślić zastawą stołową.

Po trzecie zamiast obrusu na stole może pojawić się bieżnik lub po prostu podkładki. Postępujemy podobnie jak w przypadku obrusu, a więc traktujemy te elementy w kontekście dekoracji całego wnętrza. Złote podkładki pięknie będą prezentowały się na czarnym blacie, nawiązując do złotej lampy wiszącej nad stołem. Plecione z eco sznurka pasują m.in. do wiklinowych koszy na kwiaty, z kolei w czerwoną kratę będą pięknie prezentowały się w świątecznej stylizacji, w zestawie z poduszkami w taki sam wzór i czerwonymi bombkami na choince.Aranżacja stołu, a projektowanie wnętrz. To po prostu musi iść w parze

Wybór zastawy stołowej nie może być przypadkowy, co nie oznacza, że wszystkie jej elementy muszą mieć taki sam wzór. Bardzo dużo zależy od aranżacji, jaką zaproponował dekorator wnętrz. Klasyka to oczywiście biała zastawa, czasem ze złotym wykończeniem. Będzie dobrym wyborem do wnętrz urządzonych właśnie w takim klimacie, gdzie stawiamy na ponadczasowe, klasyczne opcje. We wnętrzu glamour, gdzie jest dużo blasku, świetnie prezentować się będą czarne talerze i kryształowe kieliszki oraz szklanki. W nowoczesnej jadalni warto jest postawić na kwadratowe talerze w jednolitym kolorze, nawiązującym do koloru dekoracji, będzie to więc np. musztardowy pomarańcz, butelkowa zieleń lub po prostu pastelowy róż. Funkcję szklanek przejąć mogą duże kieliszki.

Jeszcze więcej możliwości mamy we wnętrzu eco, gdzie na pewno efektownie wyglądać będzie stół z zastawą wykonaną z bambusa lub drewna. Tam, gdzie eksperymentujemy z kolorem, zastawa może być bardziej wzorzysta, w wyrazistych barwach i etnicznych wzorach. Ciekawym pomysłem jest połączenie dwóch lub trzech kolorów, np. miseczki granatowe, małe talerze żółte i duże talerze pomarańczowe.


Dekoracje stołu zgodnie ze świętem i porą roku

Masz już nakrycie stołu (lub też zdecydowałeś się z niego zrezygnować) oraz zastawę stołową. Aby jednak za każdym razem Twój stół prezentował się nieco inaczej, warto jest dopasowywać jego wystrój do konkretnej okazji i pory roku. Jesienią niech pojawią się na stole żołędzie i kasztany w szklanych naczyniach z dodatkiem czerwonej jarzębiny, a także podstawki pod szklanki w postaci plastrów drewna. Zima to czas, kiedy możemy sobie pozwolić na więcej zieleni na stole – dobrym wyborem będzie paproć i gałązki świerku. Wiosna to bez wątpienia czas żywych kwiatów – żonkili, tulipanów, magnolii i krokusów. Latem stawiamy na większą swobodę, niech naturalną dekoracją stołu będą truskawki i maliny w ozdobnych miseczkach.

Zwróć też uwagę na charakter okazji, z jakiej przyjmujesz gości. Jeśli jest to swobodna impreza wśród znajomych zadbaj o ozdobne słomki, a także półmiski i talerze w oryginalnych wzorach. Wykwintna kolacja walentynkowa tylko we dwoje nie może odbyć się bez świec, a także czerwonych akcentów, np. na serwetkach.
Aranżacja stołu, podobnie jak projektowanie wnętrz, wymaga dobrego gustu, wyczucia smaku i na pewno odrobiny odwagi. Stół dla wielu jest najważniejszym meblem w domu, to wokół niego toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Niech stanowi integralny element całej stylizacji, ale też niech zmienia swój charakter w zależności od pory roku, święta i charakteru spotkania.

Comments


bottom of page