top of page
kowalskajustyna98

Architekt wnętrz radzi, czym obudować wannę

Dobrze jest mieć wannę, ale jeszcze lepiej jest, jeśli wygląda ona efektownie i wizualnie pasuje do aranżacji łazienki. Pomimo rosnącej popularności wanien wolnostojących, wciąż największą popularnością cieszą się wanny do zabudowy. Mają różne kształty – są prostokątne, czasem nawet kwadratowe, narożne i półokrągłe. Dużą zaletą jest możliwość ich dopasowania wizualnie do wystroju wnętrza.



Nieograniczone możliwości płytek ceramicznych


Jest to najłatwiejsze i jednocześnie najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Obudowa wanny z płytek ceramicznych pozwala uzyskać dowolny kolor i wzór, który umożliwia wyróżnienie wanny, jak też idealne wpasowanie ją w otoczenie. Płytki ceramiczne występują w szerokiej palecie kolorów, wzorów i formatów. W łazienkach, gdzie dominuje minimalizm, świetnie sprawdzą się monochromatyczne rozwiązania. Obudowę wanny wykonujemy z tych samych płytek, co pokrywają ściany lub podłogę. Jeśli jednak wanna ma się wyróżniać lub chcemy bardziej zaakcentować strefę kąpielową, wybieramy płytki w innym kolorze.



Najłatwiej układa się płytki klasyczne kwadratowe, jednak równie dobrze sprawdzą się wielkoformatowe. Do eleganckich wnętrz idealnie pasują płytki imitujące naturalny kamień, z kolei do industrialnych w kolorze surowego betonu. Jeżeli wanna jest narożna lub półokrągła, to najlepiej będzie zdecydować się na mozaikę, dzięki czemu unikniemy docinania płytek.



Wygodne i łatwe w użyciu gotowe panele


Bardzo praktyczną opcją są gotowe panele wykonane z tworzywa sztucznego. Występują w różnych kształtach i wielkościach, dzięki czemu można idealnie wybrać taki, który pasuje do naszego modelu wanny. Mocuje się je na specjalne zatrzaski, a w przypadku jakiejkolwiek awarii bez problemu panel można zdjąć i usunąć usterkę. To idealne rozwiązanie dla wanien z hydromasażem, wyposażonych w rozbudowaną instalację hydrauliczną, bardziej narażoną na wszelkie usterki.



Gotowe panele do obudowy wanny zazwyczaj są w białym kolorze, który jest ponadczasowy, uniwersalny i pasujący do większości łazienek. Na tym paleta barw się jednak nie kończy. Tak naprawę panele dostępne są w każdym kolorze, czasem też o dekoracyjnym zdobieniu. Wyjątkowo praktyczne są panele z szafkami i półkami, które świetnie sprawdzają się w małych łazienkach, zyskujemy dzięki nim więcej miejsca do przechowywania.



Naturalnie piękna drewniana obudowa wanny


Drewno nie jest tworzywem, które dobrze odnajduje się w każdym środowisku. Nie najlepiej znosi kontakt w wodą i wilgocią, więc wydaje się, że łazienka nie jest najlepszym dla niego miejscem. Tymczasem są sposoby, żeby pomóc mu się zaaklimatyzować w takim otoczeniu. Drewniana obudowa wanny to idealna propozycja dla wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, boho i skandynawskim. Nadaje całości klimaty SPA, dlatego idealnie odnajdzie się w salonach kąpielowych. Naturalny materiał sprawia, że pomieszczenie staje się ciepłe i przytulne, szczególnie jeśli udekorujemy je zapachowymi świecami.



Aby drewniana obudowa wanny zachowała swój wygląd i strukturę pomimo wilgoci, najlepiej będzie wybrać modele wykonane z drewna egzotycznego. Zawierają one dużo naturalnych olejów, co powoduje, że są bardziej odporne na wodę i wilgoć, a tym samym pleśń i zmianę koloru. Drewno wymaga też regularnego olejowania, w ten sposób zabezpieczamy je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.



Efektownie odbijające światło szkło


Jest to bardzo oryginalna obudowa wanny pod względem wizualnym. Szkło potęguje efekt stylowego i ekskluzywnego wnętrza, jednocześnie idealnie wpisuje się w klimat nowoczesnych aranżacji. Szklana obudowa musi być perfekcyjnie dopasowana do wielkości i kształtu wanny. Mocuje się ją za pomocą specjalnych magnesów. Będzie bardzo dobrym wyborem do łazienek o małej powierzchni, ponieważ gładka, jednolita powierzchnia, odbijająca światło optycznie powiększa niewielkie pomieszczenia. Obudowy wykonuje się ze szkła hartowanego, trwalszego, bezpieczniejszego w użytkowaniu, ale również łatwiejszego do utrzymania w czystości.


Wanna być może nie jest już postrzegana w kontekście luksusu, ale na pewno utożsamiana jest z wygodą i komfortem. Można jej nadać jednak ekskluzywnego wyglądu i potraktować jako element domowego SPA. Nawet zwykła może prezentować się efektownie obudowana płytkami, szkłem i drewnem.



コメント


bottom of page