top of page

Architekt wnętrz radzi, czy zadaszenie tarasu to dobry pomysł

Taras to miejsce relaksu, więc zaaranżowanie tej przestrzeni w idealny sposób jest naturalną potrzebą. To tutaj spędzamy wolny czas w okresie wiosenno-letnim, przyjmujemy gości, odpoczywamy i cieszymy się urokami przyrody. Przy jego urządzaniu może pojawić się jednak dylemat, czy warto jest go zadaszać czy może pozwolić słońcu go ogrzewać.Miejsce do odpoczynku niezależnie od pogody


Dlaczego właściwie decydujemy się na zadaszenie tarasu? Na pewno dzięki niemu można spokojnie wypoczywać na świeżym powietrzu w upalne dni. Pragniemy słońca, szczególnie latem, ale potrafi być też uciążliwe, kiedy temperatura wzrasta do tropikalnych wartości, a promienie słoneczne zwyczajnie nie pozwalają nam cieszyć się optymalnymi warunkami do relaksu. Zadaszenie pozwoli wtedy stworzyć przyjemną enklawę osłoniętą przed słońcem.Podobnie jest w przypadku deszczu, który nawet w ciepłe dni potrafi nas niemiło zaskoczyć. Dach zapewnia ochronę przed opadami atmosferycznymi, pozwalając pozostać na zewnątrz i korzystać z wolnego czasu. Dotyczy to ponadto silniejszego wiatru, który dzięki zadaszeniu w mniejszym stopniu jest odczuwalny na tarasie.
Dach sprzyja także ochronie materiałów, z których wykonany jest taras. Niektóre nie najlepiej znoszą częsty kontakt z wodą i promieniami słonecznymi. Należy do nich naturalne drewno, tak chętnie wykorzystywane do pokrycia podłogi na tarasie. Z drewna wykonuje się też meble, którym w ten sposób wyraźnie wydłużymy żywotność.


Ograniczony dopływ słońca do wnętrza budynku


Skoro zadaszenie tarasu ma tak dużo zalet, do dlaczego przy decyzji o jego montażu pojawia się niekiedy dylemat, czy powinno się ono w tym miejscu znaleźć? Jest to uwarunkowane ograniczonym dopływem naturalnego światła do wnętrza domu. Zadaszenie na tarasach znajdujące się od strony północnej w okresie jesienno-zimowym będzie utrudniało dostęp słońca do środka. Jeśli taras usytuowany jest od strony zachodniej i południowej, to zimą brak naturalnego źródła światła niekorzystnie wpłynie na warunki w domu. Może się okazać, że nawet w ciągu dnia konieczne będzie korzystanie z oświetlenia. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną. Ma to ponadto związek z temperaturą w środku. Słońce dogrzewa nieco wnętrze budynku, co w tym przypadku jest niemożliwe.Kiedy stałe zadaszenie tarasu?


Mimo tych niedogodności większość rozważa zadaszenie tarasu i dostrzega wyraźną przewagę takich przestrzeni z dachem nad tymi, które ich nie mają. Istnieje wiele możliwości zadaszenia zewnętrznej strefy relaksu, wśród nich są konstrukcje stałe – drewniane, metalowe i wykonane z tworzywa sztucznego.Takie rozwiązania sprawdzą się dobrze, jeśli taras przylega do ściany bez okna. Nie będą miały one wpływu na warunki panujące w domu. Można sobie wtedy pozwolić na zadaszenie drewniane, jak również wykonane z aluminiowych płyt. W tym przypadku jest pełna dowolność wyboru zadaszenia.Jeśli taras przylega do salonu z oknem lub innego pomieszczenia, gdzie się ono znajduje, lepiej jest zdecydować się na zadaszenie szklane przepuszczające słońce. Dzięki temu naturalne światło będzie mogło dotrzeć do wnętrza budynku. Dobrym rozwiązaniem jest również zadaszenie lamelowe na aluminiowych wspornikach. Lamele w zależności od potrzeb i nasłonecznienia można dowolnie rozsuwać.Moskitiery przemyślanym kompromisem


Decydując się na zadaszenie tarasu, nie trzeba pozbawiać się od razu przestrzeni, która zawsze musi stanowić barierę dla słońca. Jeśli chcesz mieć swobodę dostosowywania tarasu do swoich aktualnych potrzeb, zdecyduj się na wysuwaną lub zwijają moskitierę. Jest ona montowana na ścianie nad oknem, może być obsługiwana ręcznie lub elektrycznie. Kiedy jest to konieczne, to ją rozwijamy, zapewniając sobie przyjemny cień. Zimą i jesienią pozostaje zwinięta, pozwalając słońcu i światłu wejść do środka. Moskitiera nie sprzyja jednak trudnym warunkom pogodowym. Może zostać uszkodzona przez silny wiatr i intensywne opady deszczu lub gradu. W takich okolicznościach zawsze powinna pozostać złożona.Zadaszenie tarasu to zawsze dobry sposób na stworzenie sobie idealnych warunków do odpoczynku na łonie natury. Problemem jest jednak nie sam dach, a jego konstrukcja i materiał, z jakiego jest wykonany. Przy jego wyborze trzeba wziąć pod uwagę stronę świata, na którą wychodzi taras, ścianę, do której przylega, a także efekt, na którym nam zależy.
Comentarios


bottom of page