top of page

Łazienka w stylu boho – naturalne wnętrze z artystyczną duszą

To prawdziwa finezja i kombinacja różnych stylów. Boho ma w sobie wakacyjny klimat i nieco nostalgii. Można w nim dostrzec wpływy afrykańskie i pochodzące z Ameryki Południowej, chociaż w ostatnich latach mocno zakorzenił się w nim też nurt skandynawski. Kiedyś było w nim dużo egzotycznych wzorów, dzisiaj zostały one uzupełnione o stonowane barwy. Łazienka w stylu boho to prawdziwa oaza spokoju, w której można odpłynąć i poczuć przypływ pozytywnej energii.
Baza w łagodnym tonie lub wyrazistym wzorze


Boho zdecydowanie lubi dwa skrajne motywy. Z jednej strony są to stonowane barwy ziemi, a z drugiej egzotyczne wzory w mocnych, kontrastowych kolorach. Dobrym pomysłem jest połączenie tych dwóch światów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skoncentrować się tylko na jednym w zależności od temperamentu.Podłoga w łazience to doskonałe miejsce, aby zaznaczyć mocniej wysoką pozycję natury w stylu boho. Może znaleźć się na niej drewno, a dokładniej płytki w kolorze naturalnego, najlepiej egzotycznego drewna. Świetnie sprawdzą się płytki wielkoformatowe w kształcie długich desek lub kwadratowe we wzór drewnianych klepek. Jeśli jednak to podłoga ma być tą, która dominuje, to dobrym pomysłem jest ułożenie na niej patchworkowego, etnicznego wzoru w multikolorze.
W łazience urządzonej w stylu boho nie trzeba też stronić od popularnej i często wybieranej bieli. Będzie świetnym uzupełnieniem zarówno dla drewna, jak i kolorowych akcentów. Strukturalna farba na ścianie optycznie powiększy małe pomieszczenie. Alternatywą może być farba w szarym kolorze imitująca beton.
Styl boho z natury emanuje spokojem, nawet jeśli zachwyca etnicznymi wzorami. Warto jest więc zachować balans, nie przesadzać z ornamentyką, jak i z powściągliwością w deseniach. Jeśli podłoga ma stonowany charakter, można poszaleć ze ścianami i odwrotnie.


Stylizowane meble o organicznym charakterze


Meble są doskonałym „materiałem”, ukazującym nawiązanie stylu boho do przeszłości. To właśnie one mogą być reprezentantami minionych czasów, które są charakterystyczne dla tego nurtu wnętrzarskiego. Zamiast więc szukać minimalistycznych i kubistycznych mebli w znanych sieciówkach, można wybrać się na pchli targ lub po prostu na strych u babci. Tam naprawdę zalegają często prawdziwe skarby.
W łazience boho niech stanie więc stylizowana, drewniana szafka z szufladami o frezowanych frontach i złotych uchwytach, koniecznie na giętych nóżkach. Będzie najlepszą podstawą dla nablatowej umywalki. Świetnie sprawdzą się przeszklone konsole w tym samym stylu, które w efektowny sposób prezentują ręczniki, flakony z perfumami i wiklinowe koszyki z kosmetykami. Nad wanną może zawisnąć drewniana półka jako alternatywa dla nowoczesnych organizerów na kosmetyki. Mile widziane jest też drewno w wersji białej, szczególnie jeśli stawiamy na jasną kolorystykę.Odrobina elegancji o obłych kształtach


To, co zwraca szczególną uwagę w łazience boho, to często wanna. Nie jest to klasyczna, prostokątna wanna przyścienna, obudowana płytkami lub gotowym panelem. To wanna wolnostojąca o zaokrąglonych kształtach, profilowanym boku dla wygody podczas długiego relaksu. Może być wsparta na nóżkach lub w wersji bardziej współczesnej bez nóżek. Niech towarzyszy jest bateria stojąca w kolorze złotym lub miedzianym, taka sama, jak przy umywalce i ewentualnie bidecie. Alternatywą dla wanny wolnostojącej może być oczywiście prysznic typu walk-in, który wkomponujemy w otoczenie lub wręcz przeciwnie – wyróżnimy innym kolorem ścian i podłogi.
Zaokrąglenia i elegancja widoczne są również w innych strefach łazienki. Jeśli chodzi o umywalkę, to najlepsza będzie okrągła nablatowa. Ciekawie prezentować się będzie także duża umywalka w prostokątnym kształcie, szczególnie przy ciężkiej, stylizowanej szafce.Dodatki bez powściągliwości


We wnętrzach urządzonych w stylu boho dużo się dzieje, również w dodatkach. To właśnie one są tymi wisienkami na torcie, które podkreślają zróżnicowany, nieco eklektyczny charakter stylizacji. Oczywiście w pierwszej kolejności stawiamy na naturę – dosłownie. W łazience boho nie może zabraknąć zieleni w postaci kwiatów w donicach. Jeśli pomieszczenie jest małe, niech zawisną pod sufitem w makramowych kwietnikach. Dobrym pomysłem jest udekorowanie wnętrza wiklinowymi lampionami, a także trawą pampasową w glinianych wazonach. Na podłodze, jeśli jest ona w jednolitym kolorze, może pojawić się dekoracyjny, wielobarwny dywan o egzotycznym motywie.

W stylu boho spotyka się kilka światów, dzięki czemu można eksperymentować z wyborem kolorów i wyposażenia. Taka łazienka ma w sobie coś magicznego, pozwala przenosić się w przestrzeni i czasie. Trudno jest się oprzeć jej urokowi, który aż zachęca do spędzania w niej więcej czasu.


Comments


bottom of page