top of page

Łazienka dla pary. Praktyczna elegancja w wersji ultra

Różnimy się postrzeganiem rzeczywistości, wrażliwością i usposobieniem. Dotyczy to także wnętrz, panowie preferują inne aranżacje niż panie, ale z pewnością łączy nas jedno – marzą nam się łazienki jednocześnie funkcjonalne i gustowne. Jeśli mamy do wykorzystania dużą przestrzeń, to jest to doskonała okazja do zaaranżowania wnętrza, które sprosta oczekiwaniom dwóch połówek, a ponadto każdy znajdzie w niej miejsce dla siebie.Duża przestrzeń, która robi wrażenie


Łazienki to najczęściej niewielkie pomieszczenia, w których potrzeba dobrego projektu i przemyślanej koncepcji, aby zmieścić wszystkie sanitaria i zagwarantować komfort użytkownikom. A co, jeśli łazienka jest duża, a jej powierzchnia pozwala na urządzenie prawdziwego pokoju kąpielowego?W tych dwóch aranżacjach zdecydowaliśmy się na połączenie aktualnych trendów wnętrzarskich z klasycznymi rozwiązaniami, które stały się już symbolem stylowych wnętrz. Pomimo, że są to pomieszczenia o stosunkowo dużej powierzchni, to zdecydowanie dominuje w nich jasna kolorystyka, co jeszcze bardziej optycznie je powiększa. Marmur znajduje się na ścianach i podłodze, ten sam, aby ściany sprawiały wrażenie przedłużenia podłogi. Powierzchnie wykonane są z wielkoformatowych płyt w kolorze naturalnego marmuru z wyrazistym użyleniem. W jednej z łazienek postanowiliśmy nieco bardziej wyróżnić strefę pielęgnacji, układając na ścianie beżową mozaikę z płytek o nietypowym kształcie. W drugiej z kolei w strefie kąpielowej znalazły się ciemne płytki również imitujące kamień.


Ważną rolę w aranżacjach odgrywa oświetlenie. Są to lampy sufitowe o złotym wykończeniu – w jednej wiszące, a w drugiej żyrandole z okrągłymi kloszami. Kolorystycznie pasują do złotej armatury – nowoczesnej, o prostych kształtach. Mocno akcentującym swoją obecność elementem klasyki jest sztukateria przy suficie, która świetnie współgra z delikatnie zdobionymi frontami szafek.Dwie umywalki – razem, a może osobno?


Jeśli tylko metraż na to pozwala, a w tych dwóch przypadkach tak właśnie jest, to w łazience dla pary powinny znaleźć się dwie umywalki. Pozwala to na korzystanie z łazienki jednocześnie przez dwie osoby. Każda ma swoją przestrzeń z miejscem na swoje przybory toaletowe i kosmetyki.Najczęściej dwie umywalki znajdują się w jednym miejscu. Umieszcza się je na długim blacie, pod którym znajdują się szafki. Dzięki temu zachowujemy wyraźny podział pomieszczenia na strefy. W tym przypadku są to umywalki nablatowe o ciekawym owalnym kształcie. Przy każdej znajduje się sztorcowa bateria, a na ścianie lustro w złotej ramie.


Stanowiska do pielęgnacji można jednak wyraźniej rozdzielić. Każda z dwóch stanowi wtedy osobną strefę. Zaletą takiego rozwiązania jest większa przestrzeń do dyspozycji jednej osoby. Może ona swobodnie korzystać z umywalki, lustra i dostępnej wolnej przestrzeni na blacie. My zdecydowaliśmy się tym razem na umywalki meblowe zintegrowane z blatem. Pozostają one praktycznie niewidoczne. Minimalistyczny charakter podkreśla podtynkowa armatura.Wanna i prysznic – łączyć czy dzielić?


W dużej łazience na pewno nie trzeba akceptować kompromisów i podejmować trudnych decyzji. Nie zastanawiamy się, czy ma w niej stanąć wanna czy prysznic, a można wyposażyć łazienkę w oba sanitaria.


Standard to oczywiście osobna wanna i prysznic, jednak znajdujące się na jednej przestrzeni, sąsiadując ze sobą. Wolnostojąca wanna kojarzy się z luksusem, idealnie współgra z oknem udekorowanym długimi zasłonami. Obok znajduje się prysznic walk-in, który od wanny oddzielony został szklaną, transparentną ścianą. Kąpiel mogą brać jednocześnie dwie osoby.Druga nasza propozycja to prysznic połączony z wanną, jednak w bardzo nietypowy sposób. Nie jest to wanna z kabiną prysznicową, ale wydzielona przestrzeń na szerokość całej ściany, wyróżniona innym kolorem ściany i podłogi, na lekkim podwyższeniu. Z jednej strony znajduje się prysznic, z kolei z drugiej wanna wolnostojąca. Całość sprawia wrażenie, jak gdyby wanna była pod prysznicem, co skutkuje wyjątkowo ciekawym efektem wizualnym.


Udogodnienia, dla których starczy miejsca


Dużą przestrzeń też trzeba zaprojektować tak, aby nie wydawała się pusta. To czasem niemałe wyzwanie, jednak w przypadku łazienki po prostu można sobie pozwolić na dodatkowe praktyczne udogodnienia. W obu łazienkach obok misy WC stanął bidet. Jest to coraz częściej pojawiający się na wyposażeniu element łazienki.Ponadto wolną przestrzeń przeznaczyliśmy również na miejsce do przechowywania. W łazienkach za misą WC i bidetem znalazła się duża zabudowa z zamykanymi szafkami. W strefie pielęgnacji zawisły lub stanęły duże szafki z szufladami i szafkami, pozwalające na przechowywanie kosmetyków, środków czystości i ręczników.


To, co jednak w największym stopniu pozwoliło nam w pełni wykorzystać dużą przestrzeń, to wyraźny podział na strefy. Każda z nich znajduje się na innej ścianie, dzięki czemu wszystkie sprzęty i meble są równomiernie rozmieszczone w całym pomieszczeniu.


Łazienka dla pary powinna stwarzać możliwości korzystania z niej jednocześnie przez dwie osoby. Na pewno udaje się to osiągnąć dzięki dwóm umywalkom oraz wannie i prysznicowi. Jednak duża przestrzeń wymaga zaplanowania tak, aby wykorzystać cały jej potencjał. To idealne miejsce na aranżacje ekskluzywnego pokoju kąpielowego, którego elegancję akcentuje marmur, złoto i jasne powierzchnie.

bottom of page